Zoutmeren en zoutwaterbronnen

Het Washington Slagbaai National Park grenst aan de noord-, west- en oostkant aan de Caribische Zee maar bezit daarnaast nog veel meer water. Zeven grote zoutmeren bepalen voor het grootste deel het landschap van het park terwijl drie kleine zoetwaterbronnen het drinkwater voor dieren garanderen gedurende de droogtijd.

Zoutmeren

Het Washington Slagbaai National Park bevat een flink aantal grote en kleine zoutmeren (saliñas). Het Saliña Goto (Gotomeer) is het meest indrukwekkende zoutmeer van het park. Verder zijn nog Saliña Tam, Saliña Frans, Saliña Slagbaai, Saliña Bartol, Saliña Matijs en Saliña di Vlijt in het park te bewonderen.

Zoutmeren spelen een belangrijke rol in het ecosysteem van Bonaire. Tijdens de regenperiode zorgen ze namelijk voor een buffer en voorkomen daarmee dat er niet teveel modder en zand de Caribische Zee instroomt. Als er namelijk een zandlaagje over het koraal komt te liggen is dit uitermate schadelijk en leidt uiteindelijk tot afsterving van het koraalrif.

Daarnaast zijn zoutmeren uitermate belangrijk voor de majestieuze Caribische flamingo’s die er in alle rust kunnen fourangeren en broeden.

Zoetwaterbronnen

Eilanden zijn natuurlijk dol op zoetwaterbronnen. De Caribische Zee die Bonaire omspoelt en de tientallen zoutmeren op het eiland zijn als drinkwaterleverancier voor de meeste dieren niet verenigbaar met het leven. Het Washington Slagbaai National Park kent diverse zoetwaterbronnen (pos) zoals Pos Mangel, Pos Nobo en Put Bronswinkel.

De zoetwaterbronnen zijn uiteraard de ideale plekken om kennis te maken met de lokale fauna. Mensen die vaak naar National Geographic Channel of Animal Planet kijken zien dan het beeld voor zich van een clubje nietsvermoedende gnoes die vredig hun dorst is aan het laven bij zo’n waterbron. Plots wordt het beeld wreed verstoord en valt een aantal wildebeesten ten prooi aan medogenloze opduikende krokodillen die op hun beurt hun honger willen stillen.

Dit soort taferelen spelen zich in het Washington Slagbaai National Park uiteraard niet af. Maar wil je mooie kleurrijke vogels en de meest uiteenlopende hagedissen willen spotten dan zijn de zoetwaterbronnen in het park wel de plekken waar je de meeste kans hebt.

Soms kan het zelfs bijzonder druk zijn bij de zoetwaterbronnen in het WSNP en vliegen honderden vogels af en aan.